R8X-VIBE

AcasaPortalCautareMembriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Nicolae Guta este vedeta in Franta

In jos 
AutorMesaj
Digitalboy
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Data de inscriere : 11/03/2010

MesajSubiect: Nicolae Guta este vedeta in Franta   Lun Dec 20, 2010 3:21 am

Albumul "La Grande voix tzigane de Roumanie", realizat de Nicolae Guta, a ajuns in Franta pe pozitia a patra in topul celor mai bune albume din 2010.
Albumul "La Grande voix tzigane de Roumanie" al lui Nicolae Guta a fost inclus printre cele mai bune cinci aparitii discografice ale anului in Franta de catre un critic de la Le Monde. "Extraordinarul cantaret tigan din Romania Nicolae Guta impresioneaza prin virtuozitatea vocii sale, lansandu-se intr-o cursa nebuna de onomatopee ritmice", il lauda pe manelist Patrick Labesse de la Le Monde, cel care claseaza albumul manelistului pe locul al patrulea intr-un top al celor mai bune discuri din 2010.

Vocea cu onomatopee si spiritele

Pe Nicolae Guta vestea ca a ajuns in topul francezilor l-a gasit in studioul de inregistrari, unde lucreaza pentru un nou album de manele, "cu influente hip hop si etno". "Muzica diversificata", spune maestrul, care trage tare ca materialul discografic sa fie gata inainte de sarbatori. "Foarte mandru" ca l-a votat un jurnalist francez, Guta spune ca nu e pentru prima data cand muzica lui place si strainilor. "S-a mai intamplat ca piesele mele sa ajunga la rusi numarul unu la toate radiouril, am avut o piesa si la cehi, iar francezii au mai scris de mine", declara pentru Gandul artistul. Are si o explicatie pentru succesul de care se bucura peste hotare: "iti trebuie o tara de voce, o tara de talent si o tara de noroc". Nu poate spune insa din ce are din belsug - "cred ca am din toate", marturiseste cantaretul.

"Francezii au gasit ca am o voce cu onomatopee", spune Nicolae Guta. "S-ar intelege prin asta ca incit spiritele, ca scot dracul din vagauna. Sunt asa, ca indienii, care canta cand vor sa vina ploaia. Iar rromii au ceva origini indiene", o ia Guta pe firul genealogiei.

Simtul swingului si presa franceza

In urma cu opt luni, artistul Nicolae Guta a ajuns in paginile unei alte publicatii, Ouest - France, care i-au laudat cretiile. Dupa ce intreaga redactie a ascultat albumul cu 12 piese, "Nicolae Gutsa: La grande voix tsigane de Roumanie", acelasi mentionat si de criticul Le Monde, jurnalistii Ouest-France au deliberat: "Nicolae Gutsa este un star in Romania sa natala, mai precis in Timisoara. Vibrato-ul sau, demn de cele mai sensibile acorduri de vioara, si onomatopeele sale indracite dezvaluie o tehnica extraordinara. Acest cantaret detine din plin simtul swingului, tipic muzicii tiganesti ", declarau atunci francezii.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://r8x-vibe.forumz.ro

Nicolae Guta este vedeta in Franta
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce este BSoD sau ” ecranul albastru ” si cum stabilim cauza acestei probleme grave
» Ce este metin2 si cum se joaca acesta
» Ardamax ce este si cum se indeparteaza
» Ce este Ccleaner
» Deschiderea unui fisier psd

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
R8X-VIBE :: Diverse :: Stiri Mondene-
Mergi direct la: