R8X-VIBE

AcasaPortalCautareMembriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Câinii sunt mai inteligenţi decât pisicile. Vezi aici care sunt cele mai deştepte animale!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Digitalboy
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Data de inscriere : 11/03/2010

MesajSubiect: Câinii sunt mai inteligenţi decât pisicile. Vezi aici care sunt cele mai deştepte animale!   Dum Noi 28, 2010 5:06 pm

Câinii sunt mai inteligenţi decât pisicile pentru că au un stil de viaţă caracterizat printr-un nivel mai ridicat de socializare, potrivit unui studiu realizat de cercetătorii britanici de la Universitatea Oxford, informează newslite.tv.
Potrivit savanţilor britanici, câinii au fost nevoiţi să îşi dezvolte creierul mai mult decât pisicile, deoarece speciile de mamifere al căror stil de viaţă este caracterizat printr-un nivel ridicat de socializare au nevoie de o capacitate cerebrală mai mare, comparativ cu mamiferele solitare.

Cercetătorii britanici au studiat o serie de date referitoare la mărimea creierelor a peste 500 de mamifere - vii sau fosilizate -, care au trăit în ultimele 60 de milioane de ani.

În urma acestui studiu, savanţii au descoperit că maimuţele sunt mamiferele ale căror creiere au crescut cel mai mult în volum de-a lungul timpului. Pe locurile următoare s-au clasat, în ordine, caii, delfinii, cămilele şi câinii.

Pisicile şi alte mamifere solitare au beneficiat de o creştere mult mai mică a masei cerebrale.

Medicul Susanne Shultz, de la Royal Society Dorothy Hodgkin Fellow din cadrul International Childbirth Education Association (ICEA), principala autoare a studiului, a declarat: "Acest studiu infirmă vechea teorie potrivit căreia creierele mamiferelor au avut aceeaşi rată de dezvoltare pentru toate speciile. Speciile al căror stil de viaţă este marcat de un grad înalt de socializare au beneficiat de un ritm mult mai mare de creştere a volumului cerebral, comparativ cu speciile solitare".

"Cooperarea şi coordonarea în cadrul unui grup reprezintă uneori o adevărată provocare şi, de-a lungul mileniilor, anumite mamifere au evoluat către o capacitate cerebrală mai mare, pentru a face faţă nevoilor de socializare din cadrul grupului", a concluzionat aceeaşi cercetătoare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://r8x-vibe.forumz.ro
maya
INCEPATOR
INCEPATOR

Data de inscriere : 03/11/2010
Varsta : 22
Localizare : In lumea mea

MesajSubiect: Re: Câinii sunt mai inteligenţi decât pisicile. Vezi aici care sunt cele mai deştepte animale!   Dum Noi 28, 2010 5:18 pm

Pai eu nu inteleg ,lea crescut creierul sau cumk. Orcum nu marimea creierului conteaza ,ca doar elefantul are creierul mai mare decat al unui soricel,iar soricelul poate sa fie mai destept.
Am sa-ti dau eu o lista a celor mai inteligente animale.
1.Casalot
2.Delfin
3.Om
4.Cmila
5.Girafa
6.Cal
7.Vaca
8.Cimpanzeu
9.Leu
10.Babuin
11.Oaie
12.Caine
13.Cangur
14.Rton
15.Pisica
16.Porc spinos
17.Iepure
18.Bufnita
19.Sobolan
20.Broasca

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://globalspeed.finddiscussion.com/
Aℓℓε
MEMBRU
MEMBRU

Varsta : 19
Localizare : bolintin deal

MesajSubiect: Re: Câinii sunt mai inteligenţi decât pisicile. Vezi aici care sunt cele mai deştepte animale!   Mier Dec 01, 2010 3:26 am

mdea maya ....Un Casalot si un Delfin e mai destept de cat un om??
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
maya
INCEPATOR
INCEPATOR

Varsta : 22
Localizare : In lumea mea

MesajSubiect: Re: Câinii sunt mai inteligenţi decât pisicile. Vezi aici care sunt cele mai deştepte animale!   Mier Dec 01, 2010 4:56 am

da asa scria in cartea aia
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://globalspeed.finddiscussion.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Câinii sunt mai inteligenţi decât pisicile. Vezi aici care sunt cele mai deştepte animale!   

Sus In jos

Câinii sunt mai inteligenţi decât pisicile. Vezi aici care sunt cele mai deştepte animale!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Deschiderea unui fisier psd
» salut sunt panda
» Din ce se trage omul?
» TOP 5 Cele mai tari smartphone-uri ale primaverii in Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
R8X-VIBE :: Diverse :: The Animals-
Mergi direct la: