R8X-VIBE

AcasaPortalCautareMembriInregistrareConectare

Distribuiti | 

PHP date

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Digitalboy
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Data de inscriere : 11/03/2010

MesajSubiect: PHP date   Dum Noi 28, 2010 4:09 pm

Funcţia date returnează informaţii despre momentul în care este apelată. Aceasta primeşte ca parametru un string ce îi spune ce informaţii despre data dorim să aflăm. Aceasta poate returna informaţii despre secunde,minute,ora,zi,luna etc.

< html >
< head >
< title >Schimbare background < / title >
< / head >
< ? php
$ora = date("H");
print("$ora");
if($ora > 5 & $ora < 10) {
$bgcolor = "#0000FF";
} else if($ora >= 10 & $ora < 19) {
$bgcolor = "#FFFF00";
} else if($ora >= 19 & $ora < 21) {
$bgcolor = "#FF0080";
} else if($ora >= 21 & $ora < 10) {
$bgcolor = "#808080";
}
print("< body bgcolor="$bgcolor" >\n”);
?>
< br >Se schimba culoarea de background în funcţie de oră
< / body >
< / html >

În exemplul de mai sus folosim funcţia date pentru a controla culoarea de background a unei pagini în funcţie de momentul zilei. Am ales 4 perioade din zi cărora să le corespundă o altă culoare de background. Între orele 5 dimineaţa şi 10 dimineaţa pagina va avea culoarea albastru deschis. Între orele 10 dimineaţa şi 7 după masa culoarea va fi galben, sugerând un soare puternic. Între orele 7 şi 9 seara culoarea va fi corespunzatoare cu culoarea cerului la apus. Între orele 9 seara şi 10 dimineaţa culoarea de background va fi gri închis.

În variabila $ora am salvat ora actuală apelând funcţia date() cu parametrul “H”. Afişeză ora folosind funcţia print pentru a verifica codul după care într-o structura if – else verificam in ce interval ne aflam. Am atribuit culorile cu ajutorul codului hexazecimal RGB.
Cu ajutorul funcţiei print am printat tagul de inceput al elementului body, tag în care avem definită şi culoarea de background. De menţionat că efectul putea fi obtinut şi folosindu-ne de CSS, ceea ce ar fi fost şi recomandat, însă am ales această modalitate pentru a face exemplul mai simplu.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://r8x-vibe.forumz.ro

PHP date
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Extragerea datelor din baza de date, php+mysql
» Inserarea datelor dintr-un form in baza de date

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
R8X-VIBE :: Programare :: PHP-
Mergi direct la: