R8X-VIBE

AcasaPortalCautareMembriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Rase de caini

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
maya
INCEPATOR
INCEPATOR

Data de inscriere : 03/11/2010
Varsta : 22
Localizare : In lumea mea

MesajSubiect: Rase de caini   Dum Noi 28, 2010 3:42 pm

Aici fiecare va pune cate o rasa de caine. Si v-as ruga sa o si descrieti si sa puneti cate o imagine.
Eu am sa pun d0ua rase care imi plac foarte mult
1.Husky siberian

Origine:Siberia
Inaltime:51 - 60m
Greutate:16 - 27kg
Personalitate ;Este un caine energic, ii place sa rataceasca independent, vioi, activ, prietenos cu toata lumea ( nu este bun de paza), dar se ataseaza de stapan si familia acestuia. Nu are probleme cu copiii.Se intelege bine cu alti caini, iar pe celelalte animale din gospodarie le accepta numai daca a fost socializat de mic cu ele.
Dresaj;Este un caine independent, obisnuit din ototdeauna cu sanie si este mai greu de convins sa execute alte comenzi, mai ales daca nu le intelege rostul. Se recomanda dresajul acestui caine sa fie facute de o persoana cu experienta, sa fie consevent.Are nevoie de socializare de mic cu alte animale din gospodarie.

2.Ciobanesc german

Origine :Germania
Inaltime:55 - 65 cm
Greutate: 27 - 43 kg
Personalitate :Este un caine activ, cu un temperament vioi dar perfect echilibra psihic, inteligent, ager si foarte vigilent. Deosebit de curajos, ferm puternic, rezistent, are un foarte bun simt olfactiv, intotdeauna gata de lupta. Se adapteaza cu usurinta oricarei situatii neprevazute datorita firii sale responsabile si independente. Este fidel, afectuos si jucaus cu stapanul si familia acestuia, iubeste copii si se intelege bine cu ei daca a fost socializat. Trateaza cu indiferenta animalele si oamenii straini atata timp cat acestia nu prezinta semne de agresivitate.
Dresaj :Datorita inteligentei lui este receptiv la un dresaj complex. Usor de educat, de dresat pentru ca are placerea de a invata si intelege repede. Trebuie lucrat in principal cu vocea. Lipsa de socializare, de exercitii sau dresaj poate transforma acest caine intr-o adevarata pacoste pentru stapan si pentru cei din jur. Isi iubeste foarte mult stapanul si este gata sa faca orice pentru aceste cu mare placere si bucurie, datorita unui simt al datoriei inascut.

Ultima editare efectuata de catre maya in Mier Feb 02, 2011 5:41 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://globalspeed.finddiscussion.com/
Digitalboy
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Data de inscriere : 11/03/2010

MesajSubiect: Re: Rase de caini   Dum Noi 28, 2010 4:06 pm

Eu desi nu suport caini deloc imi plac acei Husky care iai postaqt tu maria imi plac ochii lor ....Bv maria tot asa cu astfeld e posturi reusite
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://r8x-vibe.forumz.ro
maya
INCEPATOR
INCEPATOR

Data de inscriere : 03/11/2010
Varsta : 22
Localizare : In lumea mea

MesajSubiect: Re: Rase de caini   Dum Noi 28, 2010 4:09 pm

ma bucur ca-ti plac,dar nu pra mai am timp sa postez ,pentru ca acum ii o perioada grea la scoala
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://globalspeed.finddiscussion.com/
Digitalboy
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Data de inscriere : 11/03/2010

MesajSubiect: Re: Rase de caini   Dum Noi 28, 2010 4:23 pm

Cand poti nu esti obligata sa postezi
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://r8x-vibe.forumz.ro
Aℓℓε
MEMBRU